E-Sınav Nedir? | E-Sınav Detaylı Açıklama [Güncel]

2 yıl önce yayınlandı
E-Sınav Nedir? | E-Sınav Detaylı Açıklama [Güncel]

E-Sınav nedir sorusu ehliyet almak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir sistemdir. Elektronik Sınav Sistemi, MEB tarafından motorlu taşıt sürücü kursu öğrencilerinin sınavları için hali hazırda kullanılan sistemin adıdır. Elektronik ortamda yapılacak olan sınav şu anda Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere 16 ilde yapılmaktadır. Sınav sisteminin kısa sürede yaygınlaştırılması için çalışmalar devam etmektedir. Elektronik sınava girmek için randevu alınması gerekmektedir. Bir öğrenci e-sınavda başarısız olursa, sınava tekrar girebilmek için 15 gün sonrasına kadar e-sınav kaydı yaptırabilir. Son sınav tarihinden itibaren 45 gün içerisinde elektronik sınava girmeyen kursiyerin sınava girme hakkı reddedilir. Bu nedenle, son e-sınavınızın tarihinden itibaren 45 gün içinde e-Sınav'a tekrar girmeniz gerekmektedir. E-Sınav, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen merkezi ve taşra bilgisayar tabanlı sınav sisteminin adıdır. 

E-Sınav Nasıl Yapılmaktadır? 

Elektronik sınavlar, çeşitli işlemlerin bilgisayar aracılığıyla elektronik ortamda tamamlandığı, basılı belge kullanılmadan sınav uygulaması ve değerlendirmesine olanak sağlayan sınavlardır. Elektronik sınavlar bilgisayarda yapılır. Aynı zamanda, özel elektronik sınav yazılımı yardımıyla seçenekler işaretlenerek sorular ileri geri atlanarak sorular yanıtlanır. Sınav tamamladıktan sonra aynı saat içinde sonuçlar alınabilir. Sınavda başarısız olan adaylar, yakın bir tarihte internet üzerinden yeniden rezervasyon yaptırarak bir sonraki sınava girme imkanına sahip olurlar. Merkezi sınav sisteminde olduğu gibi aylarca beklemek yerine, elektronik sınav merkezi bulunduğunda randevu alınabilir. Aynı zamanda kursa kayıtlı olduğunuz ilçe dışında da sınava girme hakkı olabilir. Sınava elektronik ortamda girildiğinde kâğıt maliyetlerinden de tasarruf edilir. Randevular, merkezi sınav sistemlerinde olduğu gibi aylarca beklemek yerine e-sınav merkezlerinin müsait olduğu günlerde alınabilmektedir. 

E-Sınav Hakkında Önemli Bilgiler 

E-Sınav nedir sorusu ile birlikte e-sınav hakkında ki diğer önemli bilgiler de merak edilmektedir. 


4 adet e-sınav giriş hakkı vardır. E-sınavdan merkezi sınava geçiş yoktur ancak merkezi sınav sisteminden e-sınav sistemine geçiş mümkündür. E-sınav yönergesi uyarınca; e-sınav başvurusu onaylanan adaylar, randevularını en az dört gün öncesinden değiştirebilirler. 12 ilk yardım sorusu ve 6 trafik görgü kuralları sorusu, 23 Trafik sorusu ve 9 adet motor sorusu olmak üzere toplam 50 soru vardır. E-sınav ve Merkezi Ehliyet Sınavında soru sayısı değişmemiştir ancak e-sınav 45 dakika sürer. Sınavda başarılı olmak için en az 70 puan almanız gerekir. Yani en az 35 adet doğru yapmak gerekir. Her sorunun 4 seçeneği vardır. Yanlış doğruyu götürmez, bu yüzden boş soru bırakmamak gerekir. 

E-Sınav Ne Zaman Yapılır? 

Direksiyon sınavı planlanırken birçok faktör dikkate alındığından herhangi bir tarih belirtmek yanlış olur. Ama muhtemelen en az 2 hafta veya daha sonra yapılır. Elektronik sınav, sınav başvuru ve değerlendirme ile ilgili tüm süreçlerin basılı belge kullanılmadan elektronik ve bilgisayar ortamında tamamlandığı bir sınavdır. 

E-Sınav İçin Giriş Belgesi Gerekir Mi? 

E-Sınav için giriş belgesi gerekmektedir. Sınava girebilmek için kurs giriş belgelerini getirmek unutmamalıdır. Sınava girerken yanınızda herhangi bir elektronik cihaz getirmeyiniz. Yanınızda kimlik taşımalısınız. Sınavdan en az yarım saat önce giriş yapacağınız binada olmanız gerekmektedir. Sınav yönetmeliğine göre, sınava geç kalırsanız ve o saatte önünüze bir aday çıkarsa sınava alınmazsınız. MTSK Özel Kuruluna kayıt yaptıran ve sorumlu oldukları kurs eğitimini tamamlayan ve teorik sınava halen devam eden tüm öğrenciler sınava kayıt yaptırabilirler. Elektronik sınava hazırlanmak için kurs eğitimi alınması önerilir. E-Sınav sorularını internetten çözerek de bu sınava hazırlanabilirsiniz. 

Selim Aziz profil fotoğrafı

Selim Aziz

Selim Aziz 13 yıllık direksiyon eğitmenliği yapmıştır. Direksiyon eğitmenliğinden sonra bir sürücü kursunda müdür olarak çalışmaktadır. Ehliyet almaya çalışan yüzlerce öğrenciye verdiği bilgilerle yardımcı olmuştur. Uzman direksiyon eğitmeni ve sürücü kursu müdürü olan Selim Aziz, içerikleri bilgi amacıyla hazırlamaktadır.

Son Bloglar