Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2023 Araç Cezaları

2 yıl önce yayınlandı
Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2023 Araç Cezaları

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2022 yılında güncel fiyatı ve şartları nelerdir soruları araç sürücüleri tarafından araştırılan konular arasındadır. Ehliyetsiz araç kullanma denildiğinde sadece sürücü belgesi sahibi olmayan kişinin otomobil kullanması akla gelmektedir. Ehliyetsiz motor kullanmak, tır, otomobil ya da kamyon kullanmak idari para cezasına da tabi olmaktadır. Sürücü belgesi yanında olmadan araç kullanan kişilere uygulanması gereken yaptırım ehliyetsiz araç kullanma cezası adı verilir.

Ancak ceza durumunun ne gibi detaylara göre olduğunu detaylı bir şekilde anlatmak gerekir. Örneğin; ehliyet olmadan yakalandığınızda alkol almış olmak, trafik güvenliğini tehlikeye sokacak hareketlerde bulunmak, kazaya karışmak vs gibi durumlarda bakarak tehlike durumuna göre ayrı ayrı bir cezalandırma durumları olmaktadır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma 2022

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2022 yılında belirlenen en temel ceza 3674TL olarak belirlenmiştir. Eğer cezayı doğrudan tek seferde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanmaktadır. Buna göre de 2755,5 TL ödenmektedir. Bu duruma ekstra olarak ehliyetsiz araç kullanma ruhsat sahibine de ceza verilmesi gerekir.

Bu durumda bir birey ehliyetsiz yakalandığı durumda hangi koşullarda nasıl bir ceza ile karşılaşır ve bunu %25 indirim alarak yani tek seferde ödemesi gerekirse ne kadar ücret eder birlikte bakalım.

İhtimalli Durumlara Göre Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2022

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2022 yılında öngörülen temel cezalar şöyledir;

 • Ehliyetsiz araç kullanmak 3674TL (2755,5 TL)
 • Ehliyetsiz kişiye araç vermek 3674 TL (2755,5 TL)
 • Ehliyeti; mahkeme ya da savcılık makamları tarafından geçici olarak alınan ya da tedbir alınan kişilerin araç kullanması için vermek; 3674 TL(2755,5 TL)
 • Ehliyeti geçici olarak ya da tedbiren alınan kişiye araç kullandırma; 3674TL (2755,5 TL)
 • Sürücü belgesi iptal edilen bir bireyin araç kullanması 3674TL (2755,5 TL)
 • Sürücü belgesi iptal edilen bir kişiye kullanım için araç sağlamak 3674TL (2755,5 TL)
 • Ehliyet sahibinin ehliyeti yetkisinde bulunmayan (ehliyet sınıfı) bir aracı kullanıyor olması 1825 TL (1367,25 TL)
 • Geçerlilik süresi dolan ehliyeti kullanarak trafikte araç kullanma ya da yurt dışından ehliyet alıp Türkiye şartlarına aykırı bir şekilde araç kullanma 543 TL (407,25 TL)
 • Trafiğe çıktığında ehliyetini unutup yanına almadan araç kullanmak 427 TL (320,25 TL)

Genel olarak yukarıdaki durumlar incelendiğinde idari para cezalarının kesildiğini görmekteyiz. Ancak bu durumlara ek olarak son yıllarda uygulamaya koyan bazı özel cezalar da olduğunu unutmamalısınız. Bunları şöyle açıklayabiliriz;

 • Ehliyet sahibinin ehliyetinde olmayan bir araç sınıfından örneğin A1 ehliyeti olup C sınıfı içerisinde yer alan bir araç kullanıyorken yakalanma da yukarıdaki idari para cezasına ek olarak 20 ceza puanı eklenmektedir.
 • Geçerlilik süresi dolan ehliyetini araç kullanırken aktif olarak kullanan bir bireye idari para cezasına ek olarak ehliyetine el koyma işlemleri de uygulanmaktadır.
 • Eğer birey trafiğe çıktığında ehliyetini yanına almamışsa idari para cezasına ek olarak 5 ceza puanı da eklenmektedir.

2022 Yılında Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz Edilir mi?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2022 için eğer ehliyetsiz bir şekilde trafikte yakalanmış ve ehliyetinize ceza verilmişse elbette ki bu duruma kişilerin anayasal hakları olarak itiraz etme hakları bulunmaktadır. Bazı durumlarda insanlar kendisine verilen cezaların haksız olduklarını düşündürmektedir. Somut olaylardan dolayı işleyiş bakımından ceza uygulanmaması durumunda bir itiraz olabilir ve böyle bir durumda itiraz etme hakkınız da bulundurulmalıdır. Bu konuda olan yasal haklarınız nelerdir ve hangi durumlarda bu haklarınızdan faydalanabilirsiniz, ehliyetsiz araç kullanma cezası 2022 yılında nasıl itiraz edilir ve bu süreç nasıl işler bu konuda detaylı bir bilgiyi alanında uzman bir avukata sormakta fayda vardır.

Selim Aziz profil fotoğrafı

Selim Aziz

Selim Aziz 13 yıllık direksiyon eğitmenliği yapmıştır. Direksiyon eğitmenliğinden sonra bir sürücü kursunda müdür olarak çalışmaktadır. Ehliyet almaya çalışan yüzlerce öğrenciye verdiği bilgilerle yardımcı olmuştur. Uzman direksiyon eğitmeni ve sürücü kursu müdürü olan Selim Aziz, içerikleri bilgi amacıyla hazırlamaktadır.

Son Bloglar