Kaybolan Ehliyet Tekrar Nasıl Çıkarılır? Kaybolan Ehliyet Çıkarma

2 yıl önce yayınlandı
Kaybolan Ehliyet Tekrar Nasıl Çıkarılır? Kaybolan Ehliyet Çıkarma

Kaybolan ehliyet tekrar nasıl çıkarılır sorusu sürücüler tarafından sorulan bir sorudur. Ehliyet olmadan herhangi bir araç kullanmak, Karayolları Trafik Kanunu gereğince yasak ve cezası olan bir durumdur. Bundan dolayı araç sürücüleri; kamyon, motosiklet, otomobil ve diğer tüm araçların kullanılırken ehliyetlerinin yanlarında bulundurmaları zorunludur. Bu kural ihlal edilirse, gerekli kontrol yapımı esnasında yanınızda bulunmazsa idari para cezası uygulanmaktadır.

Ehliyetiniz kaybolursa, yırtılır, dezenformasyona uğrarsa, çalınırsa vakit kaybetmeden gerekli işlemleri yaparak yeni ehliyet başvurusunda bulunmanız gerekir. Bir ehliyet kayıp veya çalınma durumunda resmî gazeteye ilan vermek gibi zorunluluklarınız bulunmamaktadır. Bunun dışında yasal işlemler açısından baktığımızda ehliyetinizi kaybetmeniz ya da yukarıda bahsedilen durumlardan biri olması durumunda gereken işlemler aynı şey geçerlidir.

Kaybolan Ehliyet Nasıl Yenilenir

Kaybolan ehliyet tekrar nasıl çıkarılır ya da ehliyet yenileme işlemi nasıl yapılır diye araştırmalar yapan ehliyet sahipleri için bu süreç bir dizi işlemin gerçekleşmesi ile olur. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm bireyler için aynı şekildedir. Kaybolan ehliyetinizi çıkarmak ya da çalınan ehliyetlerinizi yeniden çıkarmak için şu işlemleri yapmanız gerekir:

Sağlık Raporu Alma

Ehliyetlerini kaybeden, yıpranan, deforme olan kişilerin aklına ilk gelen şey yeniden sağlık raporu alma durumu olup olmayacağıdır. Bu sorunun cevabı olarak ilgili kanun gereği evet demek durumundayız yani bir kimse kaybolan ehliyetini yeniden çıkarmak için ilk yapması gereken şey sağlık raporu almaktır. Sağlık raporu zorunlu olarak belirtilen şartlardandır. Sağlık raporu almak için kendinize en yakın hastaneden, aile sağlık merkezinden bir randevu almalı ve durumunuzu belli ederek raporunuzu edinmelisiniz.

Nüfus Müdürlüğünden Randevu Alma

Sağlık raporunu temin ettikten sonra çevrimiçi (online) olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden veya ALO 199 hattını arayarak sürücü belgesi için randevu alabilirsiniz.

Yeni Ehliyet için Ödenmesi Gereken Ücret

Kaybolan ehliyet tekrar nasıl çıkarılır araştırmasında en çok merak edilen sorulardan biri de yeniden ücret ödenecek mi, ödenecekse ne kadar ücret ödenecektir olmaktadır. Bu sorunuz içinde cevabımız evet olacaktır. Bu konuda ne kadar ve nasıl ödeme yapmanız gerektiğinin detaylarına geçelim.

Nüfus Müdürlüğünden aldığınız randevuya gitmeden evvel yeniden alacağınız ehliyet için gerekli ücreti ödediğinizden emin olmanız gerekmektir. Ancak bazı ehliyet sahipleri için burada bir dipnot sunma gereği duyuyorum. Ehliyetinizin kaybolmuş olması, deforme olmuş olması ya da çaldırmış olmanızın bir cezası olmadığını bilmeniz gereklidir. Bu kısımda yaptığınız ödeme yeni ehliyet için istenmektedir. Ödeme kısmında ehliyetinizin tipi, ödeyeceğinizin ücreti web siteler üzerinde belirtilmektedir. Bu durumda karşınıza çıkabilecek bazı ücretler şu şekildedir:

  • Eski Tip Sürücü Belgesine Sahip Olanlar: ehliyetiniz oldukça eski tip ise değerli kâğıt bedeli olarak 13 TL, Polis Vakfı hizmet bedeli 2 TL toplamda 15 TL ödemeniz gerekmektedir.
  • Yeni Tip Sürücü Belgesine Sahip Olanlar: yeni tip kaybolan ehliyet tekrar nasıl çıkarılır ve ücreti ne kadar olur diyenler için ödenmesi gereken tutar; 280 TL değerli kâğıt ücreti, 65 TL Polis Vakfı hizmet bedeli olmak üzere toplamda 345 TL ödeme yapılması gerekir.

Gerekli Belgeleri Hazırlama

Nüfus müdürlüğünden aldığınız sürücü belgesi randevusuna gitmeden önce sizden istenen ücreti ödedikten sonra son aşamada sizden istenmesi gereken evrakları da hazır etmeniz gerekmektedir. Kaybolan ehliyet tekrar çıkarılmasında istenen evraklar;

  • T.C nüfus cüzdanı ya da Pasaport belgesi
  • Ehliyet işlemleri için gerekli olan “Sürücü olur” sağlık raporu
  • 1 adet son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf
  • Gerekli ücretlerin ödendiğine dair dekont
  • Kan grubu kartı (kişinin kan grubu bilinmiyorsa bunu sunmalı)
  • Sürücü belgesinin yeniden alınması için resmi nitelikte yazılmış dilekçe
  • Parmak izi (başvuru sırasında alınacaktır.)

Geçici Sürücü Belgesini Alma

Başvurunuzun tamamlanmasını ardından geçici sürücü belgesi alabilmek adına yeni ehliyetinizin onayını beklemeniz sizden istenir. Ehliyet başvurunuz başarılı bir şekilde sonuçlandığında 15 gün geçerli olan bir geçici ehliyet belgesini e-devlet sistemi üzerinden geçici sürücü belgesi sorgulama sayfasından da çıktı olarak kolayca elde edebilirsiniz. Kaybolan ehliyetinizi yerine yenisi ortalama 15 iş günü içerisinde elinize kargo aracılığı ile ulaştırılır. Nüfus dairesinden yaptığınız işlemlerde geçici ehliyet belgesi çıktısı onaylı bir şekilde de işlem anında tarafınıza teslim edilmektedir.

Kaybolan ehliyet tekrar nasıl çıkarılır sorusuna resmi olarak izlenmeniz gereken adımlar bu şekildedir. Yukarıda izlemeniz gereken sıralamayı eksiksiz ve hatasız bir şekilde yapmanız süreci sizin adınıza hızlandırmaktadır. Aklınıza takılan tüm soruları detaylı bir şekilde cevapladık. Ücret kısmında ödemeniz gereken tutar yıllara göre değişiklik gösterebilir. 

Selim Aziz profil fotoğrafı

Selim Aziz

Selim Aziz 13 yıllık direksiyon eğitmenliği yapmıştır. Direksiyon eğitmenliğinden sonra bir sürücü kursunda müdür olarak çalışmaktadır. Ehliyet almaya çalışan yüzlerce öğrenciye verdiği bilgilerle yardımcı olmuştur. Uzman direksiyon eğitmeni ve sürücü kursu müdürü olan Selim Aziz, içerikleri bilgi amacıyla hazırlamaktadır.

Son Bloglar