Ehliyet Kaç Günde Gelir? Ehliyet Gelme Süresi 2023

2 yıl önce yayınlandı
Ehliyet Kaç Günde Gelir? Ehliyet Gelme Süresi 2023

Ehliyet kaç günde gelir? sorusuna yeni tip sürücü belgelerinin 1 Ocak 2016 yılından itibaren kullanılmaya başladığını hatırlatarak başlayabiliriz. Ehliyetlerin değiştirilmesi zorunlu olan son gün 31 Aralık 2022 tarihi olarak belirlenmiştir. Başvuru yaptıktan sonra en geç 15 gün içerisinde asıl sürücü belgeleri, başvuruyu yapan kişinin adresine PTT tarafından gönderiliyor. PTT ye herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Ayrıca PTT'nin kargo takip sisteminden ehliyetinizin nerede olduğunu, size verilen takip numarası ile sorgulatıp öğrenebilmeniz mümkündür. 

Ehliyet yenilemek için online randevu alınarak, Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekmektedir. İşlem ortalama 10 - 15 dakika kadar sürmektedir.

Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Olan Evraklar

Ehliyet yenilemek için Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü’ne giderken bir takım belgeler ile başvuru yapmak gerekmektedir. İnternet randevusu sonrasında kişi tüm aşağıda sıralanacak olan belgeleri hazır ettikten sonra randevuya gidebilir.

  • Kişinin elinde bulanan, mevcut sürücü belgesi,
  • Nüfus cüzdanı, vekalet belgesi ya da pasaport,
  • Aile hekimliğinden ya da özel hastaneden alınmış, detaylı sağlık değerlendirmelerinin yapıldığı, sürücü sağlık raporu,
  • 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf (55 mm lens ile çekilmiş, arka fonu beyaz, yüz hatlarının net bir şekilde belirgin olduğu fotoğraf olması gerekir),
  • Kan grubunuz eski ehliyette yok ise kan grubu belirten belge ya da kan grubu ile ilgili yazılı beyan,
  • Son olarak da 13 TL değerli kâğıt bedeli buna ilaveten 2 TL vakıf payı ile 15 TL olarak anlaşmalı banka ya da vergi dairesine yattığına dair dekont getirilerek başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Ehliyet kaç günde gelir? sorusunun yanıtı olarak da, bu işlemlerin hepsini tamamladıktan sonra ve başvuruyu yaptıktan sonra 15 gün içerisinde elinize ulaşmış olacaktır cevabı verilebilmektedir.

Başvuru esnasında, başvuran kişilere geçici ehliyet belgesi verilmektedir.

Yeni Sistemde Ehliyetlerin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Ehliyetlerin geçerlilik süresi de, ehliyet kaç günde gelir? sorusu gibi merak konusu olan bir başka sorudur.

  • M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 10 yıl,
  • C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıflarına ait sürücü belgelerinin geçerli olacağı süre ise 5 yıldır.

Yeni sistemde başvuru her yapıldığında belgeler güncellenmek durumundadır. Ehliyetin bir ömür geçerliliği durumunun kaldırılması, sağlığı bozulan kişilerin ya da araç sürebilme yeteneğini kaybedenlerin tespit edilerek, ehliyetlerine el koyulması söz konusu olacaktır.

Ehliyet kaç günde gelir? merak edilen konular arasındadır. Bunun yanı sıra yurt dışında ehliyet yenilemek mümkün müdür? de merak edilen konular arasındadır. Yurt dışından ehliyet yenileme şansı olmadığı gibi, kaybolur ve yıpranırsa da yenisini almak için Türkiye'ye gelmeniz gerekmektedir.

Yeni ehliyetlerin kullanılmaya başlanacağı 2023 yılının ilk haftasından itibaren eski sürücü belgesini kullanmaya devam edecek olan kişilere, Karayolları Trafik Kanunu'na göre, kolluk kuvvetleri birimlerince idari para cezası uygulanmaya başlanacaktır.


Ayrıca ehliyetiniz gelene kadar geçici ehliyet belgesi alabilirsiniz.

Selim Aziz profil fotoğrafı

Selim Aziz

Selim Aziz 13 yıllık direksiyon eğitmenliği yapmıştır. Direksiyon eğitmenliğinden sonra bir sürücü kursunda müdür olarak çalışmaktadır. Ehliyet almaya çalışan yüzlerce öğrenciye verdiği bilgilerle yardımcı olmuştur. Uzman direksiyon eğitmeni ve sürücü kursu müdürü olan Selim Aziz, içerikleri bilgi amacıyla hazırlamaktadır.

Son Bloglar